Spôsoby ako svoje dieťa motivovať k čítaniu

Čítanie nám obohacuje slovnú zásobu, rozširuje všeobecný rozhľad a môže byť i formou relaxácie. Aby sme však mohli čítať, pre tieto dôvody, musíme sa to najprv naučiť. Reč je samozrejme o deťoch. V ich prípade je čítanie dôležité najmä kvôli zvládaniu školského učiva. Mnoho detí však túto činnosť veľmi neobľubuje. Z časti za to môže aj nesprávne vedenie v škole. Ak dieťa nevie čítať dostatočne rýchlo, prichádzajú na rad čierne body a iné tresty. Pri takých prváčikoch, to dokáže s ich psychikou narobiť divy. Namiesto motivácie, ide skôr o veľmi dobrý spôsob, ako u detí vytvoriť averziu ku knihám a všetkému kde sa nachádza písaný text. Preto je dôležité, aby ste sa zapojili i vy, rodičia.

chlapec
 

  1. Pokiaľ vaše dieťa nechce čítať a táto činnosť nepatrí medzi jeho prednosti, nikdy ho netrestajte. Ak donesie zlú známku, alebo čierny bod zo slovenčiny, skúste ho skôr upokojiť tým, že sa čítať určite naučí a že sa nič strašné nedeje. Verte, že pri takomto prístupe, sa vaša ratolesť naučí čítať skôr. 
  2. Je dobré deťom vysvetliť, prečo je čítanie dôležité. Ukážte im zaujímavé knihy, alebo články na internete. Snažte sa jednoducho o to, aby táto činnosť pre deti vyzerala atraktívne.

otec

  1. Choďte im príkladom. Ak vás deti už od malička budú pravidelne vidieť s knihou, či novinami v ruke, bude ich to zaujímať prirodzene.
  2. Nebojte sa začať svojich drobcov učiť písmenká už pred tým, ako nastúpi na základnú školu. Netlačte na nich a nesnažte sa, aby zvládli celú abecedu. Naučte ich dve- tri písmenká. Takto pre nich nebude čítanie španielskou dedinou.
  3. Čítanie rozprávok na dobrú noc, by nemala nahradiť televízia, alebo počítač, vezmite do ruky knihu a deťom čítajte vždy, keď to ide.
  4. Keď deti nechcú čítať povinné texty zo šlabikárov, zaobstarajte im knihy s obsahom, ktorý ich zaujíma. Zvieratá, autá, dinosaury, či vesmír. Vykašlite sa na to, že si nesplnia domácu úlohu. Dôležité je, aby sa naučili čítať a nie červené alebo čierne body v škole.
Spôsoby ako svoje dieťa motivovať k čítaniu
3.3 (66%)10