Alergia na latex strápi stále viac ľudí

Keď sa povie slovo latex, mnohým sa vybaví najmä erotická spodná bielizeň. Tento materiál, sa však nachádza v omnoho viacerých veciach. Podľa rôznych údajov, ho nájdeme vo viac, ako 40 000 predmetoch. S väčšinou z nich prichádzame do kontaktu úplne bežne, a to ako ženy, tak aj muži a dokonca i deti. Alergia na latex, nie je rozšírená tak, ako napríklad alergia na peľ, či roztoče. Trpí ňou len okolo troch percent populácie. Znepokojujúce však je, že tieto čísla stále rastú a v minulosti, podobné ochorenie vôbec neexistovalo. Do lekárskych slovníkov sa dostalo až koncom dvadsiateho storočia. Priamy vplyv na vznik tejto novej alergie, malo samozrejme častejšie používanie latexu, v predmetoch bežnej potreby.

holinky
 
Latex je označenie pre gumu, najčastejšie tú kaučukovú. V skutočnosti ide o alergiu na rastlinné bielkoviny. Guma sa totiž vyrába zo šťavy, ktorá vyteká zo stromu, nazývaného kaučukovník.
 
Alergia na latex sa vo väčšine prípadov týka iba dospelej časti populácie. Keďže sa s týmto problémom nerodíme, musíme si ho spôsobiť počas života. najčastejšie ide o alergiu, ktorá vzniká kvôli častému kontaktu s problémovou látkou. Už detské cumlíky, sú vyrobené práve latexu. Rovnako tak i gumené rukavice na upratovanie, či oblečenie, alebo kuchynské pomôcky. Obsahujú ho dokonca i niektoré farby a laky.
 
Rizikovými skupinamiľudí, sú najmä lekári a zdravotné sestry, pracovníci vo fabrikách na výrobu predmetov z latexu, ale taktiež pacienti, ktorí sú často operovaní.

kaučovník
 
Latex sa nám do tela dostáva viacerými spôsobmi. najčastejšie cez kožu, potom cez sliznice alebo vdýchnutím. Alergia sa prejavuje kožnými ekzémami, alebo opuchom a zápalom slizníc. Pri vdýchnutí môže dôjsť aj k anafylaktickému šoku.
 
Latex sa nám do tela môže dostať aj prostredníctvom vzduchu.Jeho vysoké hodnoty v ovzduší boli namerané najmä v bezprostrednej blízkosti frekventovaných ciest. Pneumatiky sú taktiež vyrobené z tejto látky. Pri ich zahrievaní, ktoré vzniká pri jazde, sa kaučuk dostáva do ovzdušia.
 

Alergia na latex strápi stále viac ľudí
4.7 (94.29%)7